Ο Αστυνομικός Διευθυντής ΚΑΪΝΤΑΣ Αναστάσιος του Βασιλείου και της Βασιλικής γεννήθηκε στις 26-02-1965 στη Χαλκίδα Ευβοίας και κατοικεί στον Άγιο Νικόλαο Χαλκίδας. Είναι έγγαμος και πατέρας δύο παιδιών, ενός κοριτσιού και ενός αγοριού, ηλικίας 21 και 12 ετών αντίστοιχα.

Εντάχθηκε στο Σώμα της πρώην Ελληνικής Χωροφυλακής στις 16-02-1984 ως Ενωμοτάρχης. Το έτος 1987 εισήλθε στη Σχολή Αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας (Σ.Α.Ε.Α.), από όπου αποφοίτησε στις 28-06-1990 και ονομάστηκε Υπαστυνόμος Β΄.

Γιάννης Μπουροδήμος, Υποψήφιος Βουλευτής Εύβοιας ΚΙΝΑΛ - 2019

Το έτος 2002 φοίτησε στο Σχολή Μετεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης της ΕΛ.ΑΣ, ενώ στην έως τώρα υπηρεσιακή του καριέρα, υπηρέτησε στα Αστυνομικά Τμήματα Ωρωπού Αττικής, Σχηματαρίου Βοιωτίας, Καρύστου, Ερέτριας, Μαντουδίου και Χαλκίδας Ευβοίας.

Στις  17-07-2012 προήχθη στο βαθμό του Αστυνομικού Διευθυντή με αναδρομική ισχύ από  20-03-2012 και στις 31-07-2012 ανέλαβε επίσημα καθήκοντα Αστυνομικού Διευθυντή της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ευβοίας.