Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Ευβοίας διοργανώνει Διημερίδα με θέμα «Εὔβοια, γῆ Ἀβάντων»: Αποτίμηση του έργου της ΕΦΑ Ευβοίας κατά τα τελευταία έτη που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη και την Πέμπτη 30-31 Οκτωβρίου 2019 και θα λάβει χώρα στο Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας “Αρέθουσα”.

Στη διημερίδα θα συμμετάσχουν με ανακοινώσεις τους, έγκριτοι επιστήμονες, που έχουν μελετήσει την ιστορία των νησιών, Αρχαιολόγοι της Υπηρεσίας μας, Ξένων Αρχαιολογικών Σχολών και Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, με στόχο να αναδειχθεί το πολυσχιδές αρχαιολογικό έργο στο Ν. Ευβοίας και στη Σκύρο, κατά τα τελευταία έτη, και παράλληλα να προβληθεί ο πολιτισμός και η ιστορία της Εύβοιας και της Σκύρου ανάμεσα στους αιώνες από τους προϊστορικούς χρόνους έως και τη Τουρκοκρατία.

Η Χαλκίδα, η πόλη της ιερής πηγής Αρέθουσας, η Ερέτρια και η σύγκρουσή τους για το Ληλάντιο, ο αποικισμός στη Χαλκιδική, στη Μεγάλη Ελλάδα και στην Καμπανία, η διάδοση του Χαλκιδικού αλφαβήτου, η Καρυστία, η Κύμη, η Αιδηψός, η Ιστιαία, οι Ωρεοί, το Ελύμνιον, οι Οροβιές, η Κήρινθος, η Σκύρος είναι τα θέματα που θα μας απασχολήσουν κατά τη διημερίδα.

Οργανωτική Επιτροπή:
Σταυρουλάκη Φανή (Αρχαιολόγος, Τμηματάρχης Βυζαντινών
και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων της ΕΦΑ Ευβοίας)
Παππάς Γεώργιος (Συντηρητής, Τμηματάρχης του Τμήματος Συντήρησης
Αρχαιοτήτων και Έργων Τέχνης της ΕΦΑ Ευβοίας)
Κλαπάκη Γαλάτεια (Αρχαιολόγος, Υποψήφια Διδάκτωρ, ΕΦΑ Ευβοίας)
Γλυκού Ειρήνη (Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Ευβοίας)

Ακολουθεί το πρόγραμμα της διημερίδας:

Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2019

09:00: Επίσημη έναρξη της Διημερίδας-Χαιρετισμοί από:
⦁ Θρησκευτική αρχή του τόπου
⦁ Εκπρόσωπος του Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού
⦁ Πολιτική και Δημοτική Αρχή του τόπου
⦁ Προϊσταμένη της ΕΦΑ Ευβοίας

Α΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΛΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ

Προεδρείο: Σαπουνά-Σακελλαράκη Έφη, Lemos Irene, Reber Karl

09:30-09:50: Μαζαράκης Αινιάν Αλέξανδρος, Αλεξανδρίδου Αλεξάνδρα
«Έρευνες στην αρχαία Κήρινθο»

09:50-10:10: Ριτσώνης Άγγελος
«Υδραγωγός ελεύθερης απορροής στο “Μάκιστον Όρος”»

10:10-10:30: Καραπασχαλίδου Αμαλία
«Εύβοια (ο καλός αγελαδότοπος) ή Μάκρις για το επίμηκες σχήμα της.
Βοιωτικές Ακτές: Γλύφα, Αυλίδα, Μυκαλησσός, Ριτσώνα, Τύμβος Σαλγανέα, Ανθηδών. Σκύρος: η Ανεμόεσσα και η Αιγίβοτος. Η θέση της κομβική»

10:30-10:50: Κατσάλη Σοφία, Βουζαρά Γαρυφαλλιά, Χαιρετάκης Γιάννης
«Η εισαγωγή ανατολικών θεοτήτων στο πάνθεον της Χαλκίδας»

10:50-11:10: Lemos Irene
«Τελευταία στοιχεία από την έρευνα στην Ξηρόπολη Λευκαντίου»

11:10-11:30: Συζήτηση-Διάλειμμα για καφέ

11:30-11:50: Krapf Tobias, Reber Karl, Καραπασχαλίδου Αμαλία, Knoepfler Denis, Theurillat Thierry
«Οι ελληνοελβετικές ανασκαφές στο ιερό της Αμαρυσίας Αρτέμιδος στην Αμάρυνθο»

11:50-12:10: Σαπουνά-Σακελλαράκη Έφη, Μπενίση Κωνσταντίνα, Χιδίρογλου Μαρία
«Στοιχεία από τη μελέτη του αποθέτη στη θέση Αγία Κυριακή Αμαρύνθου Ευβοίας»
12:10-12:30: Reber Karl, Καραπασχαλίδου Αμαλία
«Η κρήνη στο ιερό της Αμαρυσίας Αρτέμιδος στην Αμάρυνθο»

12:30-12:45: Ψάλτη Αθανασία
«Εξήντα έτη μετά την ανασκαφή στο Ιερό της Αυλιδίας Αρτέμιδος. Οι προβληματισμοί και οι προοπτικές για την ανάδειξη ενός “α-γνώστου” ιερού»
12:45-13:00: Συζήτηση-Διάλειμμα

Προεδρείο: Χριστοδούλου Δημήτριος, Ψάλτη Αθανασία, Μπονάτσος Σταμάτιος

13:00-13:20: Μπονάτσος Σταμάτιος
«Ο Οχυρωμένος Προϊστορικός Οικισμός στο Παλαμάρι της Σκύρου. Μετά το ΕΣΠΑ τι; Εργασίες συντήρησης και στερέωσης από την ΕΦΑ Ευβοίας»

13:20-13:40: Ρωμάνου Χριστίνα
«Πήλινα υφαντικά σφονδύλια, από την ανασκαφή του Οχυρωμένου Προϊστορικού Οικισμού στο Παλαμάρι της Σκύρου, με ιδιαίτερη διακόσμηση (εγχάρακτους “οφθαλμούς”)»

13:40-14:00: Μπουκάρας Κωνσταντίνος
«α) Νεκροταφείο προϊστορικών και ιστορικών χρόνων στον Κάραβο Αλιβερίου
β) Σωστική ανασκαφή στο Καψούρι Καφηρέα
γ) Ανασκαφές στο πλαίσιο κατασκευής του Νέου Νοσοκομείου Χαλκίδας-β΄ φάση:
περιβάλλων χώρος και οδός πρόσβασης»

14:00-14:20: Κατσαρέλια Κυριακή
«Η κεραμική από το υστεροκλασσικό-ελληνιστικό νεκροταφείο στη νέα Μονάδα Φυσικού αερίου στον ΑΗΣ Αλιβερίου»

14:20-15:00: Συζήτηση-Διάλειμμα για ελαφρύ γεύμα

15:00-15:20: Καρατζάς Νικόλαος, Τσίρης Ανέστης
«Προϊστορικά ίχνη και θέσεις στην περιοχή της Μεσσαπίας»

15:20-15:40: Καρατζάς Νικόλαος
«Ευβοϊκό Εργαστήριο Αρχαϊκών Χρόνων. Το χαρακτηριστικό σχήμα του πιθαμφορέα στον 7ο και 6ο αι. π.Χ. (τεχνική, διακόσμηση, εξέλιξη, επιρροές)»
15:40-16:00: Κλαπάκη Γαλάτεια
«Προτομή της θεάς Αθηνάς σε υστερορρωμαμαϊκό σταθμίο από τη Χαλκίδα»
16:00-16:20: Χατζηδημητρίου Αθηνά
«Η μέριμνα για τις Αρχαιότητες της Ερέτριας μέσα από τα αρχειακά τεκμήρια του 19ου και 20 ου αιώνα»
16:20-16:40: Saggini Tamara
«Καταστροφή στην αγορά Ερέτριας-η στοά και ο λάκκος με τα 13.000 όστρακα»
16:40-17:00: Μπουκάρας Κωνσταντίνος
«Νέα αρχαιολογικά δεδομένα που προέκυψαν από τις εργασίες αναστήλωσης του Αρχαίου θεάτρου της Ερέτριας»
17:00-17:20: Ackermann Guy
«Νέες έρευνες στο Γυμνάσιο της αρχαίας Ερέτριας»
17:20-17:35: Συζήτηση
17:35-18:00: Διάλειμμα για καφέ

Προεδρείο: Μπενίση Κωνσταντίνα, Καραπασχαλίδου Αμαλία, Σίμωσι Αγγελική

18:00-18:20: Zarko Tankosic, Μαυρίδης Φάνης, Ζαφειριάδης Πασχάλης
«Ανασκαφή προϊστορικής θέσης Γκουριμάδι, Καρύστου, 2018-2019: προκαταρκτική παρουσίαση των ευρημάτων»

18:20-18:40: Παναγοπούλου Μαρία, Πιτσικούλης Αντώνης
«Ανασκαφική έρευνα στη θέση «Αρχάμπολη» Καρυστίας, 7χλμ. νότια από τον Καφηρέα»

18:40- 19:00: Χιδίρογλου Μαρία, Σφυρίδης Ιωάννης
«Στοιχεία από τη μελέτη των ευρημάτων από τα νεκροταφεία της αρχαίας πόλης της Καρύστου Ευβοίας»

19:00-19:20: Γιαγκουδάκη Κωνσταντίνα, Γκινάλας Μιχάλης, Μιχαηλίδης Νεοπτόλεμος
«Νεότερες έρευνες στην Καρυστία: Η θέση Πυργάρι-Ντάρδιζα»

19:20-19:40: Νικολάου Κώστας
«Εργασίες ανάδειξης και βελτίωση της επισκεψιμότητας στην ευρύτερη περιοχή της Ακρόπολης των Στύρων»
19:40-20:00: Χατζή Αρετή
«Κεραμικός Κλίβανος στον Καφηρέα Νότιας Καρυστίας»

20:00-20:20: Μανιάτη Ευαγγελία
«Τρία αρχαία λατομεία εξόρυξης “Kαρυστίας λίθου” και αρχαία κατοικία αγροτικο-βιοτεχνικού χαρακτήρα στα έργα κατασκευής αιολικών πάρκων στη Νότια Καρυστία και στον Καφηρέα»
20:20: Συζήτηση
Λήξη εργασιών πρώτης ημέρας

Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019

Β΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΒΥΖΑΝΤΙΝΕΣ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΕΣ
Προεδρείο: Γερούση Ευγενία, Καλαμαρά Παρή, Γκίνη-Τσοφοπούλου Ελένη

09:00-09:20: Κατσελάκη Ανδρομάχη
«Ο ζωγραφικός διάκοσμος του κτιστού τέμπλου στο καθολικό της Παναγίας Περιβλέπτου στα Πολιτικά Ευβοίας. Τα νέα δεδομένα της έρευνας»
09:20-09:40: Παντελίδου-Αλεξιάδου Αικατερίνη, Μανωλέσσου Ελένη
«Μεσαιωνικά γλυπτά Χαλκίδας: επιλογές από τη Συλλογή του Φρουρίου Καράμπαμπα»
09:40-10:00: Παρχαρίδου Μαγδαληνή
«Παρατηρήσεις στη ζωγραφική του νάρθηκα στ καθολικό της μονής του Αγίου Νικολάου Βάθειας στην Εύβοια: η συμβολή της σύνθεσης των Αίνων»
10:00-10:20: Δεληνικόλας Νίκος, Γκίνη-Τσοφοπούλου Ελένη, Παντελίδου-Αλεξιάδου Αικατερίνη
«Ιδιαιτερότητες και καινοτομίες της έκθεσης γλυπτών στο Φρούριο Καράμπαμπα Χαλκίδας»
10:20-10:40: Γερούση Ευγενία
«Τα πρώτα βήματα της 23ης ΕΒΑ στην Εύβοια 2006-2010»

10:40-11:00: Συζήτηση-Διάλειμμα για καφέ
11:00-11:20: Κωσταρέλλη Αλεξάνδρα
«Η σημασία των διερευνητικών εργασιών στο πλαίσιο εκπόνησης μελετών αποκατάστασης: Το παράδειγμα του ναού της Αγίας Παρασκευής Χαλκίδας»
11:20-11:40: Κοντογιάννης Νικόλαος, Σκαρτσή Στεφανία, Κατσάλη Ευρυδίκη, Κουρμαδάς Γεώργιος, Ταξιάρχη Παναγιώτα
«Ερευνητικές εργασίες στη λεγόμενη “Οικία Βαΐλου”: Ανακαλύπτοντας την ιστορία ενός εμβληματικού μνημείου της Χαλκίδας»
11:40-12:00: Σκαρτσή Στεφανία, Κοντογιάννης Νικόλαος, Βαξεβάνης Ιωάννης
«Η παραγωγή των εργαστηρίων κεραμικής της μεσαιωνικής Χαλκίδας»
12:00-12:20: Θεοδοσίου Δημήτριος
«Περιτοίχιση Κάστρου Σκύρου-Σύντομη τεχνική περιγραφή της στατικής μελέτης»
12:20-12:35: Συζήτηση-Διάλειμμα

Γ΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΗ

Προεδρείο: Παππάς Γεώργιος, Κατσάλη Ευρυδίκη, Δεληνικόλας Νίκος

12:35-12:55: Καραμουζάς Δημήτριος
«Οι Ευβοϊκές Αρχαιότητες παίρνουν θέση, στη θέση τους στην “Αρέθουσα”.
Συντήρηση Εκθεμάτων»
12:55-13:15: Γιαννουλόπουλος Χάρης
«Από την ανασκαφή…στην αποθήκη: Ο συντηρητής και η σημασία της οργάνωσης του εργαστηρίου»
13:15-13:35: Καγκέλη Γεωργία, Ποπώλη Φωτεινή
«Εργασίες συντήρησης προϊστορικού πίθου από το Λευκαντί»
13:35-13:55: Ποπώλη Φωτεινή, Καγκέλη Γεωργία
«Το έργο του Εργαστηρίου Συντήρησης Αρχαιοτήτων της ΕΦΑ Ευβοίας στην Ερέτρια, τα τελευταία δύο έτη»
13:55-14:15: Κωστή Αικατερίνη
«Αρχαιολογικό Μουσείο Σκύρου»
14:15-14:45: Συζήτηση-Διάλειμμα για ελαφρύ γεύμα

14:45-15:05: Καραναστάση Μαρία, Κωστή Αικατερίνη
«Καστροπολιτεία Σκύρου: παράδοση του μνημείου μετά από 18 χρόνια στο κοινό»
15:05-15:25: Μπούτσικα Γαρυφαλλιά, Παππάς Γεώργιος, Λαρεντζάκης Μιχαήλ
«Η συντήρηση των κινητών και ακινήτων έργων τέχνης του Ι. Ν. Αγίας Παρασκευής Χαλκίδας»
15:25-15:45: Δαμιανός Κωνσταντίνος
«Βελτίωση διαδικασιών και υλικών κατά την αποκατάσταση ακίνητων μνημείων»
15:45-16:05: Συζήτηση

Δ΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ

16:05-16:25: Καλαμαρά Παρή
«Στοιχεία ιστορίας και αρχαιολογίας της Χαλκίδας και της ευρύτερης περιοχής της, με οδηγό το έργο της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας στην Εύβοια κατά την περίοδο 2010-2018»
16:25-16:45: Πολίτης Κωνσταντίνος
«Τι σημαίνει Ευβοιώτης σήμερα; η σύγχρονη ευβοϊκή πολιτισμική ταυτότητα και η σύνδεσή της με πολιτισμούς στην Εύβοια από την αρχαιότητα έως σήμερα»
16:45-17:05: Χριστοδούλου Δημήτριος
«Χαλία-Χάλια-Δροσιά: μια πορεία στον αρχαιολογικό και ιστορικό χρόνο»
17:05-17:35: Συζήτηση-Διάλειμμα για καφέ

Ε΄ ΕΝΟΤΗΤΑ: ΝΕΟΤΕΡΑ ΜΝΗΜΕΙΑ/ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ/Η ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΠΟΧΗ

17:35-17:55: Σταυρουλάκη Φανή
«Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (ΑΠΕ) και Αρχαιότητες στη Νότια Εύβοια»
17:55-18:15: Φαφούτης Ιωάννης
«Ευβοϊκοί Νερόμυλοι (κι άλλες Υδροκίνητες Προβιομηχανικές μονάδες στην Εύβοια)»

18:15-18:35: Καλέμης Αλέξανδρος
«Εύβοια: Η αδικημένη Κοιτίδα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού»
18:35-18:55: Κεβρεκίδης Γεώργιος
«Τέχνη-Δημόσιος Χώρος»
18:55: Συζήτηση
Ξενάγηση στο Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα»

Λήξη των εργασιών της διημερίδας