O Βασίλης Κεδίκογλου γεννήθηκε στην Ιστιαία Ευβοίας το 1932. Είναι παντρεμένος με τη Βενετσιάνα Διαμαντοπούλου και έχει δύο γιους και μια κόρη. Σπούδασε Πολιτικός Μηχανικός στο ΕΜΠ, ενώ έχει παρακολουθήσει σεμινάρια ειδίκευσης σχετικά με οικονομοτεχνικά θέματα.


Ιδρυτικό μέλος του ΠΑΣOΚ από το 1974. Ως το 1977 ήταν μέλος της προσωρινής Κεντρικής Επιτροπής.

Γιάννης Μπουροδήμος, Υποψήφιος Βουλευτής Εύβοιας ΚΙΝΑΛ - 2019

Διετέλεσε Υπουργός Εμπορίου από 8.2.1984 έως 21.9.1984 και Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ από 18.11.1988 έως 17.3.1989. Το 1966 εντάχθηκε στους Δημοκρατικούς Συνδέσμους.
Το 1990 στο 2ο Συνέδριο του ΠΑΣOΚ εξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής. Επανεξελέγη μέλος της Κεντρικής Επιτροπής στο 3ο Συνέδριο το 1994 και στο 4ο Συνέδριο το 1996. Στις 22.2.1992 ο πρόεδρος του ΠΑΣOΚ Ανδρέας Παπανδρέου τον διέγραψε από το ΠΑΣOΚ μαζί με άλλους δύο βουλευτές. O ίδιος αμφισβήτησε την εγκυρότητα της διαγραφής του από την Κοινοβουλευτική Oμάδα του κόμματος την οποία αργότερα ακύρωσε ο ίδιος ο πρόεδρος του ΠΑΣOΚ και στις 29.9.1993 συμπεριλήφθηκε στο ψηφοδέλτιο της Εύβοιας και επανεξελέγη βουλευτής του κινήματος.

Στις 21.9.2000 ανακοινώθηκε η διαγραφή του από το ΠΑΣOΚ και ο ίδιος με επιστολή του στις 24.9.2000 δήλωσε ότι αποχωρεί από την Κοινοβουλευτική Oμάδα του ΠΑΣOΚ.

Όπως δήλωσε ο ίδιος, θα είναι υποψήφιος Δήμαρχος στο νέο Δήμο Ιστιαίας – Λουτρών Αιδηψού που δημιουργήθηκε με το σχέδιο «Καλλικράτης», στις εκλογές του Νοεμβρίου 2010.