Στον Νομό της Εύβοιας, «ανάμεσα στις δύο Γέφυρες του Ευρίπου», στο Νότιο Φυσικό Λιμάνι στην Χαλκίδα, στις 11 και 12 Μαΐου 2019, ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία, για 10η συνεχή Χρονιά, ο Ναυταθλητικός Θεσμός της πόλης μας και Επίσημος Διασυλλογικός Αγώνας της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας – «Κύπελλο Ευρίπου Νέων 2019» από τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Χαλκίδας (Ι.Ο.Χ).

Το διοικητικό συμβούλιο και τα μέλη του Συλλόγου, οι Υπεύθυνοι Συντονισμού και Άξιοι Προπονητές των Παιδιών μας, Σαμαρτζής Νικόλαος & Ριτσώνης Κων/νος, και οι Εθελοντές Γονείς των Αθλητών του Ι.Ο.Χαλκίδας
Διοργάνωσαν άψογα 6 κούρσες για 5 τύπους αθλητικών σκαφών, για δύο συνεχόμενες ημέρες και Φιλοξένησαν στον τόπο μας:
– 90 Αθλητές με τα Σκάφη τους, τους Προπονητές τους και τους Εθελοντές Συνοδούς Γονείς,
– 11 Ναυταθλητικούς – Ναυτικούς Ομίλους από όλη τη Χώρα (Αγ. Αποστόλους, Αλεξανδρούπολη, Αλκυών-Ραφήνα, Αρτέμιδα-Σπάτα, Δελφινάριο, Δήλεσι, Ειρήνης Φιλίας, Καλαμάκι, Λαυρεωτική, Μάτι Αττικής & Νέων Παλατίων Ωρωπού).

Από τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Χαλκίδας συμμετείχαν:

1. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ σκαφών 2.4MR ΑΜεΑ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ο Αργυρίου Γεώργιος.
2. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ σκαφών OPTIMIST (56 σύνολο – 15 του Ι.Ο.Χ.), ΠΡΩΤΕΥΣΑΝ: ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ Αλέξανδρος – 1ος Γενικής & Αγοριών, 1ος σε όλες τις κούρσες & Μέλος Ελληνικής Εθνικής Ομάδας Κατηγ. Optimist,
ΣΑΠΟΥΝΤΖΗΣ Αθανάσιος – 2ος Παίδων, 14ος Γενικής, ΚΑΛΑΙΤΖΟΓΛΟΥ Ευτυχία – 3η Κοριτσιών, 9η Γενικής,
3. ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ σκαφών LASER RDL (13 σύνολο – 2 του Ι.Ο.Χ.), ΠΡΩΤΕΥΣΕ: ΛΕΜΠΕΣΗΣ Ευάγγελος – 2ος Γενικής

Α. στην κατηγορία σκαφών OPTIMIST ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ: Ρέμπελος Κων/νος – 4ος Αγοριών, 7ος Γενικής, Σιδηρόπουλος Ορέστης – 4ος Παίδων, 21ος Γενικής, Ορφανού Αντιγόνη – 7η Κορασίδων, 54η Γενικής, Πετράκης Δημήτριος – 11ος Αγοριών, 24ος Γενικής, Στενού Ιόλη – 12η Κοριτσιών, 56η Γενικής, Γιασεμάκης Ραφαήλ – 13ος Παίδων, 43ος Γενικής, Κυριάκης Απόστολος-Άγγελος – 14ος Αγοριών, 29ος Γενικής, Οικονομόπουλος Σπύρος – 16ος Αγοριών, 44ος, Ζούμπος Δημήτριος – 16ος Παίδων, 49ος Γενικής, Μπουλίνης Θεόδωρος – 17ος Παίδων, 51ος Γενικής, Τουλούμης Θεοφάνης – 18ος Αγοριών, 48ος Γενικής, Μπουλίνης Μάριος – 18ος Παίδων, 52ος Γενικής – ο Μικρότερος Αθλητής Αγώνων.

Β. στην κατηγορία σκαφών LASER RDL, ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΕ ο Χατζηγεωργίου Γεώργιος – 10ος Γενικής.
Γ. Στην κατηγορία σκαφών LASER 4.7 (18 σύνολο – 2 του Ι.Ο.Χ.) ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ: Ιωαννίδης Κων/νος – 9ος Αγοριών, 11ος Γενικής, Κυριακίδης Στέφανος – 12ος Αγοριών, 14ος Γενικής,

4. Στην κατηγορία σκαφών LASER 2000 ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ τα πληρώματα του Ι.Ο.Χ.
Τσαμπά Μαρία-Κυριακίδης Κορνήλιος – 1ο Γενικής
Κιούση Ματούλα-Σκούρας Βασίλειος – 2ο Γενικής

Το Δ.Σ. του Ι.Ο.Χαλκίδας,
– Ευχαριστεί Ιδιαιτέρως :
όλους τους Αθλητές, αλλά μικρούς και μεγάλους που συμμετείχαν στην στεριά και στην Θάλασσα, για την διοργάνωση και Διεξαγωγή του Κυπέλου Ευρίπου Nέων 2019 στην Χαλκίδα,
– Επιπλέον δε Ευχαριστεί :
Τους Χορηγούς των Αγώνων, για την Υλική & Οικονομική τους βοήθεια,
Το Σώμα Σαμαρειτών, Διασωστών & Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Χαλκίδας, για την Υγειονομική Κάλυψη κατά την Διάρκεια των Αγώνων,
Τον Οργανισμό Λιμένων Ν. Ευβοίας (ΟΛΝΕ Α.Ε.), για την Συνεχή & διαρκή τα τελευταία Χρόνια Βοήθεια & Συμπαράστασή του.
– Τέλος Ευχαριστεί για την Φυσική τους Παρουσία :
Τον κ. Κολιαστάση Χρήστο – Πρόεδρο Επιτροπής Δραστηριοτήτων της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας (Ε.Ι.Ο.)
Τον κ. Παπανδρέου Ανδρέα – Πρόεδρο & Δ/νων Σύμβουλο του ΟΛΝΕ Α.Ε.
Τον κ. Μπουγιούρη Αντώνιο – Παγκόσμιο Πρωταθλητή Laser.