Πρώτος ο Ευβοϊκός σε χρυσά μετάλλια στους Θερινούς αγώνες 9-10-11-12 ετών στην περιφέρεια Αν. Στερεάς και Εύβοιας που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019 στο Δημοτικό κολυμβητήριο Χαλκίδας με την συμμετοχή όλων των ομάδων της περιφέρειας μας.

Η προαγωνιστική ομάδα του Ευβοϊκού ΓΑΣ με 38 αθλητές-τριες και εξαιρετική παρουσία κατέκτησε 36 χρυσά (περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα της περιφέρειας μας), 17 ασημένια και 10 χάλκινα δείχνοντας την συστηματική δουλειά που γίνετε τα τελευταία χρόνια στην ομάδα.

Αναλυτικά τα μετάλλια και οι θέσεις για την προαγωνιστική ομάδα:

12 ετών
• Χατζηαλεξίου Γεωργία 1η στα 50 – 100 – 200 πρόσθιο
• Τσαγκρίγκινα Αλεξάνδρα 1η στα 50 – 100 – 200 ύπτιο
• Σφυρόπουλος Ιωάννης 1ος στα 50-100 πρόσθιο και 2ος στα 200 πρόσθιο
• Χατζηβασιλείου Παναγιώτης 1ος στα 50-100-200 ύπτιο
• Καρράς Κωνσταντίνος 1ος στα 50 πεταλόυδα, 2ος στα 100 ελεύθερο
• Τάντη Φωτεινή 2η στα 50 ύπτιο, 5η στα 100 ελεύθερο

11 ετών
• Πολυκαρπίδη Ειρήνη 1η στα 100 ελεύθερο, 1η 50 πεταλούδα, 1η 200 ΜΑ
• Ιωαννίδης Πέτρος 1ος στα 200 πρόσθιο, 7ος στα 50 ελεύθερο, 8ος στα 100 ελέυθερο
• Ιωάννου Χρήστος 1ος στα 50 πρόσθιο, 2ος στα 100 ύπτιο και 3ος στα 50 ύπτιο
• Εμμανουηλίδης Χρήστος 2ος στα 400 ελεύθερο, 4ος στα 200 ελεύθερο, 4ος 50 πεταλούδα
• Ζαχαρός Δαυίδ 5ος 100 ύπτιο, 7ος 50 ύπτιο 9ος στα 50 ελεύθερο
• Παπαϊωάννου Αριστέα 1η 50 πρόσθιο, 2η 50 ύπτιο και 100 πρόσθιο
• Παπαϊωάννου Μαριάννα 1η 100 πρόσθιο, 2η 200 πρόσθιο, 3η στα 50 ελεύθερο
• Ρόδη Ελευθερία 1η 50 – 100 – 200 ύπτιο
• Ήλια Αγγελική 2η 50 πρόσθιο, 4η στα 50 ελεύθερο. 5η στα 100 ελεύθερο
• Τοτού Νεφέλη 5η 50 ύπτιο και 50 πρόσθιο
• 2Α ΑΓΟΡΙΑ 11 ΕΤΩΝ 4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ 4Χ100 ΜΟ
• 1Α ΚΟΡΙΤΣΙΑ 11 ΕΤΩΝ 4Χ100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ 4Χ100 ΜΟ

10 ετών
• Κουλουρίδη Μαρία 1η 50 πεταλούδα και 50 πρόσθιο
• Λιάσκου Βασιλική 1η 100 ύπτιο, 2η στα 100 ελεύθερο
• Σεπετή Ελένη 1η στα 200 ελεύθερο, 3η στα 50 ελεύθερο
• Χαμαλίδη Αργυρώ 1η 200 ΜΑ, 3η 50 ύπτιο
• Στρατή Ιωάννα 1η 100 πρόσθιο, 2η 50 πρόσθιο
• Πίγγου Ευαγγελία 4η 50 πεταλούδα, 6η στα 50 ελεύθερο
• Συκάς Γιώργος 1ος 100 πρόσθιο, 3ος 100 ύπτιο
• Κωνσταντίνου Στράτος 4ος 50 ύπτιο, 10ος στα 50 ελεύθερο
• Τοτός Αλέξανδρος 7ος 50 ύπτιο, 11ος στα 50 ελεύθερο
• Γλωσσιώτης Ευάγγελος 4ος 50 πρόσθιο, 5ος στα 100 ελεύθερο
• Λαζαρίδης Σπύρος 3ος 50 πρόσθιο, 4ος στα 100 ελεύθερο
• 2α ΑΓΟΡΙΑ 10 ΕΤΩΝ 4Χ50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ 4Χ50 ΜΟ
• 1Α ΚΟΡΙΤΣΙΑ 10 ΕΤΩΝ 4Χ50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ 4Χ50 ΜΟ

9 ετών
• Καρρά Δανάη 1η 50 πεταλούδα , 2η 50 πρόσθιο
• Ευαγγελίδου Ελένη 3η 50 ύπτιο και 50 πρόσθιο
• Ανωγιάτη Βασιλική 7η 50 ύπτιο, 8η στα 50 ελεύθερο
• Κοτσίφη Αγγελική 5η 50 ύπτιο, 9η στα 50 ελεύθερο
• Τσιτσίγκου Μαρία 8η 50 ύπτιο, 10η 50 ελεύθερο
• Ράζου Κατερίνα 9η 50 ύπτιο, 12η στα 50 ελεύθερο
• Θεοφίλου Παρασκευάς 2ος 50 ύπτιο, 4ος στα 50 ελεύθερο
• Κρυονερίτης Νικόλαος 10ος στα 50 ελεύθερο
• Κατσούνης Χρήστος 6ος 50 ύπτιο και 50 πρόσθιο
• Λιάκος Ηλίας 10ος 50 ύπτιο
• 1Α ΚΟΡΙΤΣΙΑ 9 ΕΤΩΝ 4Χ50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ 4Χ50 ΜΟ
• 3Α ΑΓΟΡΙΑ 9 ΕΤΩΝ 4Χ50 ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ 4Χ50 ΜΟ

Ταυτόχρονα με τους θερινούς αγώνες προαγωνιστικών, πραγματοποιήθηκε και η 2η θερινή ημερίδα ορίων αγωνιστικών κατηγοριών φτάνοντας τους 12 αθλητές-τριες που έπιασαν τα όρια για τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Κολύμβησης που θα γίνουν τον Ιούλιο σε Θεσσαλονίκη και Βόλο και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.

Ο Ευβοϊκός ΓΑΣ σας ενημερώνει ότι ξεκίνησαν τα καλοκαιρινά προγράμματα των ακαδημιών, σας περιμένουμε όλους!

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές-τριες για τις επιδόσεις τους και την προσπάθεια τους.