Στη Χαλκίδα θα ταξιδέψει το 38ο Φεστιβάλ Ταινιών Δράμας με τις προβολές των ταινιών να γίνονται την Κυριακή 3 και την Τετάρτη 6 Απριλίου στο Αμφιθέατρο της Περιφερειακής Ενότητας Ευβοίας από τις 19:00 το απόγευμα.

Οι ταινίες του Φεστιβάλ Δράμας  ταξιδεύουν  σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας και του εξωτερικού όπως  Αθήνα , Θεσσαλονίκη και άλλες 90 πόλεις της ελληνικής περιφέρειας. Κύπρο, Σερβία, Αίγυπτο, Γερμανία, Ιταλία , Γαλλία Αυστραλία.
Σκοπός του μεγάλου ταξιδιού είναι  οι Μικρομηκάδες με τις πολύ σημαντικές και αξιόλογες ταινίες τους  να έρθουν  σε μεγαλύτερη επαφή με το σινεφίλ κοινό
Κυριακή 3 Απριλίου ταινίες πρώτης ημέρας προβολής
                         
Σύνολο διάρκειας ταινιών πρώτης ημέρας 110 λεπτά 
1.- Euroman: ‘Έλληνες του κόσμου Μυθοπλασία 22’ 
Σκηνοθέτης: Γαβριήλ Τζάφκας    Εργάζεται διαμένει Κοπεγχάγη
Βραβείο  Αργυρός Διόνυσος
Εύφυμος Μνεία για την Μουσική Επένδυση
Καλύτερη Ταινία Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης Διεθνές 2015
2.- Έκδυσις : Σπουδαστική   Μυθοπλασία  17′
Σκηνοθέτης: Φαίδρα Τσολίνα
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη   “Νίκος Κατσουρίδης”    
3.- Joanna : Μυθοπλασία 9
Σκηνοθέτης: Παναγιώτης Φαφούτης  – Διδάσκει σκηνοθεσία σε κινηματογραφικές και δραματικές σχολές
Τιμητική Διάκριση ¨Ηχου στους: Αλέξανδρος Σακελαρίου Περσεφόνη Μήλιου,  Κώστα Βαρυμπιώτη
Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής στην Μαριέττα Φαφούτη
4.-  Inner Land:  Μυθοπλασία 18′
Σκηνοθέτης : Βίβιαν Παπαγεωργίου . Ζει και εργάζεται στην Αθήνα
Βραβείο Ένωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών
Βραβείο Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
5.-  Παλίρροιες – Το Παραμύθι της Θάλασσας:  Ντοκιμαντέρ  11′
Σκηνοθέτης: Μαριάννα Λίτσα, Εύφημος  Μνεία
6.- Prosopon : ‘Έλληνες του Κόσμου. Κινούμενα  Σχέδια  5΄
Σκηνοθέτης: Θωμάς Θωμά
Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας
7.-  Simon says : Μυθοπλασία   13′
Σκηνοθέτης : Νίκος Τσεμπερόπουλος
Βραβείο “Σωκράτης Δημητριάδης” για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας του ‘Έλληνες του Κόσμου”
8.- Blue train : Έλληνες του κόσμου, Μυθοπλασία   15′
Σκηνοθέτης  Μανώλης Μαυρής
Ειδικό Βραβείο
Τετάρτη 6 Απριλίου ταινίες δεύτερης ημέρας προβολής
Σύνολο διάρκειας ταινιών  δεύτερης   ημέρας    114  λεπτά 
1.-  Σύκο : Μυθοπλασία    13΄
Σκηνοθέτης  Νικόλας Κολοβός
Εργάζεται ως συγγραφές , σεναριογράφος και σκηνοθέτης
Βραβείο Χρυσός Διόνυσος
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας στον Διονύση Ευθυμιόπουλο
2.-  Πωγωνίσκος: Ντοκιμαντέρ  11΄
Σκηνοθέτης : Θανάσης Νεοφώτιστος
Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ
3.-  4 Μαρτίου : Μυθοπλασία    15΄
Σκηνοθέτης  Δημήτρης Νάκος
Ζει και εργάζεται στην Αθήνα ως σκηνοθέτης και σεναριογράφος
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας  στην Ρομάννα Λόμπατς
4.- Εθνοφοβία : Κινούμενα Σχέδια 16΄
Σκηνοθέτης: Γιάννης Ζιογκας
Βραβείο Καλύτερου Animation
5.- Dream Toy: Μυθοπλασία 13΄
Σκηνοθέτης: Χρήστος Χουλιάρας
Ειδικό Βραβείο
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδας
6.- Pacino’s Way : Σπουδαστική  Μυθοπλασία   18΄
Σκηνοθέτης: Χάρης Παντελιδάκης
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας  στον Κίμωνα Κουρή
7.- Κατηφόρα: Μυθοπλασία 13΄
Σκηνοθέτης: Στέλιος Καμίτσης
Βραβείο “Τώνια Μαρκετάκη” για την καλύτερη ταινία κοινωνικού προβληματισμού
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου.
 
8.- Ο Σπόρος : Μυθοπλασία 15′
Σκηνοθέτης: Ιφιγένεια Κοτσώνη
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών στον Δημήτρη Ζιάκα
Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών στην Λίνα Μότσιου
Τιμητική Διάκριση Ειδικών Εφέ στον Αντώνη Κοτζιά και στην Αλεξάνδρα Γιαννακανδροπούλου.
Ακολουθείστε μας στο Google News